Alergeny zakaźne

-4) alergeny zakaźne – pochodzenia bakteryjnego, wirusowego, grzybiczego, pasożytniczego, wydzieliny i jady owadów, 5) alergeny lekowe.

Determinujące znaczenie w rozwoju alergii ma obciążenie genetyczne, dlatego też o zdrowiu dziecka należy pomyśleć jeszcze przed jego narodzeniem. W przypadku rodzinnego obciążenia alergią pokarmową odpowiednia dieta kobiety będącej w ciąży, pozbawiona potraw alergizujących może znacznie ograniczyć alergiczne predyspozycje płodu. W ostatnim trymestrze ciąży matka powinna ograniczać mleko i jajka, nie spożywać cytrusów, orzechów i czekolady, a także owoców i warzyw, przy których uprawie stosowano trujące środki chemiczne. Odpowiednie odżywianie i postępowanie z dzieckiem od momentu urodzenia może oddziaływać korzystnie na jego układ immunologiczny. Niemowlę powinno być do 6 miesięcy karmione piersią, co zmniejszy ryzyko występowania alergii skórnych i układu oddechowego. Dietę niemowlęcia należy rozszerzać powoli i stopniowo. Dzieciom z grupy ryzyka przed 9 miesiącem życia nie należy podawać innego białka zwierzęcego aniżeli z pokarmu karmiącej matki, a glutenu przed ukończeniem roku. Owoce należy bardzo dokładnie płukać i gotować. Przy wprowadzaniu białka zwierzęcego podawać tylko gotowane i rozdrobnione mięso z jagnięcia, królika i drobiu. Zwierzęta powinny pochodzić z gospodarstw, w których stosuje się urozmaicone pasze, bez dodatków antybiotyków i hormonów! Nie wolno dzieciom podawać napojów i słodyczy sztucznie barwionych z dodatkiem konserwantów.

Bardzo ważne jest także przestrzeganie pewnych zasad higieny i organizacji wypoczynku. W mieszkaniu powinna być zachowana odpowiednia umiarkowana temperatura i wilgotność. Aby nie dopuścić do wysychania błon śluzowych, powietrze, zwłaszcza nocą, powinno być nawilżane. Wodę w pojemnikach na kaloryfery należy codziennie zmieniać, aby nie rozwijała się pleśń.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>