Hałas

nerwowe sprzężenie zwrotne z mózgu przychodzą sygnały powodujące zmianę wzajemnego położenia kosteczek ucha środkowego. Kosteczki są połączone małymi mięśniami, które pobudzone impulsami nerwowymi powodują ich kurczenie się. W następstwie skurczu kosteczki z ułożenia wyjściowego, zapewniającego normalną czułość słuchu, ustawiają się tak, aby amortyzować zbyt duże wychylenia błony bębenkowej i zmniejszyć amplitudę drgań na wejściu do ślimaka. Musi jednak upłynąć pewien czas, aby mechanizm obronny uruchomił się, a także znacznie dłuższy przedział czasu, aby czułość ucha wróciła do wartości wyjściowej. W związku z tym krótkotrwałe zjawiska dźwiękowe o wysokim poziomie dźwięku są niebezpieczne dla narządu słuchu i układu nerwowego, ponieważ nie ma wystarczającego czasu na wyzwolenie mechanizmu obronnego.

Hałas wpływa na zakłócenie wielu procesów fizjologicznych. Badania potwierdziły zwiększenie częstotliwości tętna, ciśnienia krwi, aktywności mięśniowej, a także nieprawidłowości przemiany materii. Nieoczekiwane i silne impulsy dźwiękowe mogą powodować zaburzenia w wydzielaniu enzymów trawiennych, powodując schorzenia układu pokarmowego. Te zmiany, w połączeniu z zaburzeniami oddychania, są jedną z wielu przyczyn stresu wywołanego przez hałas.

Długotrwałe, głośne dźwięki są szczególnie niebezpieczne dla młodych organizmów. Młody człowiek powinien nauczyć się planowania swoich zajęć, przewidywania czasu na naukę, pomoc rodzicom, trening czy wreszcie na odpowiednią rozrywkę. Powinien umieć wykorzystać czas wolny przeznaczony na odpoczynek i konkretne zajęcia, zamiast biernie oglądać telewizję. Rodzice z kolei muszą znaleźć czas na rozmowy z dzieckiem na temat celu i sensu życia, wartości i postaw społecznych. Konieczne jest też dzielenie się wspólnymi kłopotami i radościami. Starajmy się odpowiadać na pytania i wątpliwości dziecka, aby nie zerwać z nim kontaktu, co jest szczególnie ważne w okresie dojrzewania. Organizm człowieka jest niepodzielną jednością i nie można oddzielać sfery psychicznej od fizycznej. Codzienność ma swoje prawa i narzuca nam wiele obowiązków, niekiedy ponad siły. Współczesna cywilizacja i codzienne życie stwarzają wbrew naszej woli wiele sytuacji stresowych, które powodują napięcia psychiczne. Stany te, jeśli nie będziemy im na co dzień przeciwdziałać, mogą prowadzić do różnych chorób. Są dni, kiedy trzeba się zatrzymać i uświadomić sobie, że odpowiedni gest, czyn czy słowo może umilić życie nam i innym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>